San Valentine's day Hot Chocolate-Free pattern

5:59 AMYou Might Also Like

43 comentarios

 1. Me encanta!,
  te dejo un premio en mi blog, puedes pasarte a buscarlo aquí:
  http://little-kimono.blogspot.com.es/2014/02/premio-versatile-blogger-award.html
  saludos! ^.^

  ReplyDelete
 2. That' so cute! I think it's one of the best things you made <3

  ReplyDelete
 3. I just love your wonderful patterns! Thank you so much for sharing them! It is such a generous gift...

  ReplyDelete
  Replies
  1. This comment has been removed by the author.

   Delete
  2. Thank you very much I'm glad you like them!!

   Delete
 4. that {CUP}round6,wan do what?do3sc,1INC?

  ReplyDelete
 5. On row 7: 2sc, Dec around
  I end up with 2sc in the last stitches. Shouldn't I be ending that row with a Dec? I have already started over completely and ended up with the same problem. Could you manybe give stitch counts on the row? Thanks.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Round 1-6 is the classic multiple of 6. But when you need to make a drastic decreased some stitches ended up this way.
   This week I'm making an update on this particular pattern, for a better understanding. It will change a little bit, you will ended up with multiple of 8 instead for 6.
   I will post the update on the Facebook fan page and here.

   Delete
 6. Pattern updated , so much easier to understand!! I hope you like it!!

  ReplyDelete
 7. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 8. Thanks for sharing. So lovely.

  ReplyDelete
 9. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 10. hey, i like your article specially your writing style keep it up i read your your all work.Entire post really Awesome! Thank you for all the hard work you put into it. It's really shows.nerdy pick up lines || Thank you for all the hard work you put into it. It's really shows. i read you all post i love to read your post and you work well. love status in english

  ReplyDelete
 11. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 12. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 13. THIS IS THE MOST AMAZING WEBSITE EVER, I LOVE EVERYTHING ABOUT THIS. YOU CAN CHECK THESE COOL BLOGS ALSO

  IG STORIES | IGSTORIES | TIK TOK AUTO LIKER | INSTAGRAM AUTO LIKER

  ReplyDelete
 14. Beautiful images you have shared. Also checkHappy Diwali Quotes

  ReplyDelete
 15. If you are interested in then we can provide you thecompany directory and business directory
  We also provide sales automation and marketing automation.

  ReplyDelete
 16. 7starhd is rarely anyone who does not love to watch movies or films.

  ReplyDelete
 17. Nice information.. Hi dear, This is an nice and valuable post thanks for this information! Visit .. VIEW MORE:-Mobile Repairing Course in Delhi

  ReplyDelete
 18. Lazer markalama sürecinin bir alt süreci olan lazer gravür işlemi, bir cismi, parçayı gravürlemek veya oymak için lazer kullanma pratiğidir. Öte yandan, lazer markalama, kimyasal, moleküler değişim, kömürleştirme, köpüklendirme, eritme, ablasyon ve daha fazlası nedeniyle renk değişimi de içeren bir nesnede iz bırakmaya yönelik daha geniş bir yöntem kategorisidir. Teknik olarak, mürekkep kullanımını içermez ve oymacılık amacıyla malzeme yüzeyine temas eden ve aşınan türde bir takım içermez. Dolayısıyla mürekkeplerin veya karbür bit takımlarının düzenli olarak değiştirilmesi gereken alternatif gravürleme veya markalama teknolojilerine göre büyük avantaj sağlar. Plastik söz konusu olduğunda lazer markalama etkisi, özel olarak tasarlanmış lazer malzemeleri üzerinde ve ayrıca bazı boya çeşitleri üzerinde daha belirgin olabilmekte, lazer markalama sonrası kuvvetli kontrastlar oluşabilmektedir. Bunlar arasında lazere duyarlı polimerler ve yeni metal alaşımları bulunmaktadır. Lazer markalama terimi ayrıca, lazer baskı, lazer print, lazer oyma, lazer engravür, lazer gravür, sıcak markalama, ışınla markalama ve lazerle kabartma dahil geniş bir yüzey işleme teknikleri yelpazesini kapsayan genel bir terim olarak da kullanılır. Lazer engravür, lazer kazıma, lazer oyma ve lazer markalama makineleri dolayısıyla genelde aynıdır. Bu yüzden bu terimler bazen uygulamada bilgisi veya tecrübesi olmayanlar tarafından karıştırılabilmektedir.

  Lazer markalama makinelerinin üç ana türü vardır: En yaygın olanı, iş parçasının (yüzeyinin) sabit olduğu ve lazer optiğinin X ve Y yönlerinde hareket ettiği ve lazer ışınının vektör çizmeye X-Y galvo motorları ile yönlendirildiği lazer modelidir. Bu tür modellerde bazen lazer durağandır ve iş parçası hareket eder. Bazende iş parçası Y ekseninde, lazer X ekseninde hareket eder. İkinci bir tür lazer markalama makinası silindir şeklindeki parçalar üzerinde hem raster hemde vektör içerikleri markalayan lazer markalama türüdür. Üçüncü tür lazer markalama makinalarıda ise hem lazer hem de iş parçası sabit dururken bir galvo kafası içerisindeki galvo aynaları lazer ışınını iş parçası yüzeyinin üzerinde hareket ettirerek raster veya vektör modunda markalama gerçekleştirenlerdir. Eğer yüzey malzemesi lazer kazıma, fason lazer markalama, lazer kaynak, lazer kesim vs sırasında duman, ağır metal tozları ve koku çıkarır. İş güvenliği açısından bu koku ve dumanın/tozların zararlı etkilerini ortadan kaldırmak için hava emisyon ve filtreleme sistemleri kullanılması çok önem arzetmektedir.

  Web: https://fasonlazermarkalama.wordpress.com

  ReplyDelete
 19. You’ve really written a very good quality article here. Thank you very much.attitude captions for instagram

  ReplyDelete
 20. Instagram business profiles are a free feature that Instagram offers to brands that want their accounts to be recognized as businesses. These profiles offer more features than personal profiles, such as access to analytics, ad targeting, and a contact button Caption For Insta Post For Girl.

  ReplyDelete
 21. I don't need a hair stylist, my pillow gives me a new hairstyle every morning.
  More captions as- selfie instagram captions

  ReplyDelete
 22. We also provide sales automation software and marketing automation services. If you are interested, then please contact us for detailed information.

  ReplyDelete
 23. Are you looking for the best business data then we are providing the best company directory. We also provide sales automation software and marketing automation services. If you are interested, then please contact us for detailed information.

  ReplyDelete